Saç Yağlanmasının Nedenleri ve Çözümleri

Saç Yağlanmasının Nedenleri ve Çözümleri
Saç Yağlanmasının Nedenleri ve Çözümleri
Abone Ol
Daha Fazla

Saç Yağlanmasının Nedenleri ve Çözümleri Kuru saçlar ne kadar sorunlu bir saç tipiyse yağlı saçlarda bir o kadar problemlidir. Yağlı olan saçlar belki saçların kırılmasını engelliyor yada saç derisinin yumuşak kalmasını sağlıyor ama yağlı saçın problemleri daha büyük oluyor. Bu nedenle sizlere saç yağlanmasının nedenleri ve çözümleri ile alakalı bir yazı hazırladık.

Saç Yağlanmasının Nedenleri

Yağlı saçlar , kuru saç tipine göre daha çok kirlenir ve kiri gösterir. Aynı zamanda yağlı saçlara şekil vermekte bir o kadar zordur. Bunun nedeni saç derisinin fazlasıyla yağ üretmesidir. Fazla yağ üreten saç derisi , gözeneklerin tıkanmasına yol açar ve bunun neticesinde saçlar sağlıksız olur.

 Saç Neden Yağlanır?

Saçların yağlanmasının nedeni saç derisindeki yağ salgılayan bezlerin normalden çok daha fazla üretmesinden dolayı yağlanır. Bu yağ bezleri hemen hemen vücudumuzun her bölgesinde bulunur. Saç Yağlanmasının Nedenleri Yağ bezlerinin asıl görevi cildin yumuşak kalmasını ve kurumamasını sağlamaktır. Kısacası vücudu nemlendirir. Ancak bazı kişilerin yağ bezleri haddinden fazla yağ üretir ve bu durumda da yağlı bir cilt veya yağlı bir saç tipine sahip olur.

Saçların Yağlanmasının Diğer Nedenleri

Saç derisinde bulunan yağ bezelerinin fazla yağ üretmesinin dışında da saçların yağlanmasına neden olan bazı unsurlar vardır. Bu nedenlerin arasında az yıkanan saçlarda yağ daha fazla görülür. Bunun dışında kalın saç tellerine veya kıvırcık saç tellerine sahip olan saç tipleri diğer saç tiplerine göre daha fazla yağlanır.

Bunların dışında hormon seviyesindeki düzensizlik nedeniyle de saçlarda yağlanma olabilir. Hormon seviyesi dalgalanmaya başlaması anından itibaren yağ üretimi aşırı olur. Özellikle ergenlik , hamilelik döneminde hormonlar çok dengesizleşir.

Saç Derisi Fazla Yağ Üretirse Ne Olur?

Eğer saç deriniz fazla yağ üretirse saçlarınızda kepek oluşur. Ayrıca saçları sürekli yağlanan kişilerde saç derisi iltihabı ve cilt hastalıkları da olabilir. Bunların dışında saç derisinde kaşıntı , kızarma , kepek, kaşınmadan dolayı kabuklanma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Saç Neden Yağlanır? Yağ üretimi fazla olduğu zaman gözenekler tıkanır ve tıkanan gözenekler saç derisinde sivilceye neden olur. Eğer saçlarınızın yağlanmasını bir an önce gideremezseniz saç derinizdeki sivilcelerle uğraşmak zorunda kalırsınız.

 Saç Derisi Yağlanmasında Neler Yapılabilir?

Eğer saçlarınız çabuk yağlanıyor ve internette okuduğunuz bir çok yazıda devamlı saçlarınızı şampuan ile yıkamanızı öneriyorlarsa sadece yıkamak yeterli olmayabilir. Saç Yağlanmasının Nedenleri Bunun nedeni her gün saç şampuanlamak bir yere kadar saçlardaki yağı temizler ancak ilerleyen safhalarda bu sefer yağı bitirir ve saçlarınızı kurutur. Aşırı saç yıkamak saçları kurutur. Saçlarınızı yıkarken mutlaka 2-3 günde bir şampuanlama yapmanızda yarar var.

Saçlarınız için saç kremi kullanıyorsanız kesinlikle saç diplerinize sürmeyin. Çünkü duştan 2-3 saat sonra saç derisi bölgeyi nemlendirecek ve daha fazla yağlanmaya sebep olacaktır. Ancak saç kremini saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Eğer saç derisindeki gözenekleri küçültmek istiyorsanız duş bitmeye yakın soğuk su ile saçlarınızı yıkayın. Soğuk saç derisindeki gözenekleri küçültecek ve saç yağlanmasını azaltacaktır. Saç Neden Yağlanır? Saçlarınızı son durulama suyuna ekleyeceğiniz sirke de saç gözeneklerinizin temizlenmesini sağlayacaktır.

Eğer yağlı bir saç derisine sahipseniz kesinlikle kurutma makinesi , maşa , saç düzleştirici gibi hatta saç şekillendirici briyantin , jöle , saç spreyi gibi şeylerden uzak durmalısınız.

 

 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Güncel Haberci ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!