Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler
Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kilo vermenin tariflerine bakıldığında bir sürü umutsuz insanlar görebiliyoruz maalesef. Fakat kilo vermeyi başaramayanların en büyük sıkıntısı, kilo vermenin inandırıcı olmamasıdır. Halbuki atlanan çok önemli bir adımdan kaynaklanan bu çaresizlik psikolojisini çözen önemli bir ara-metotla tanışmalısınız: Kayıt tutma.Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler Konulu yazımız umarım sizlere fayda sağlar sağlıklı günler..

Kayıt Tutma Nedir?

Kayıt tutma, Record Keeping olarak bilinen bir metot her zayıflama metotların arasında yer alan bir ara-metottur. Kilo vermenin en büyük dertlerden biri zayıflamakta olan insanların birden pes etmeleri ya da artık inançlarını kaybetmelerinden kaynaklandığını herkes bilir. Halbuki herhangi bir sürece başlanıldığında gerek uçağın kalkışı, sosyal medyadaki pazarlama ya da birbirinden farklı diyetler olsun hepsinde kesinlikle eksik olmaması gereken şey takiptir. Kayıt tutma da kilo verme konusunda çok önemli fakat ne yazık ki fazla önemsenmeyen ya da hafife alınan bir ara-metottur.

Kayıt Nasıl Tutulur?

Öncelikle hangi kayıtlardan bahsedildiğinden emin olunmalıdır. Kilo vermek için diyet yapanların sadece kilo kayıplarını değil her türlü gıda, kilo, zaman, aktiviteler, vücut ölçüleri gibi önemli şeyleri bir kenarda takip için kaydedilmelidir. Bunu yapabilmek için gereken bazı materyaller vardır:

  1. Vücut (bel, kalça, bacak gibi) ölçüleri ölçmek için mezura.
  2. Kilo, yağ oranları kas oranlarını takip etmek için dijital bir tartı.
  3. Besin günlüğü (öğün takipleri için) bir günlük/defter.
  4. İsteğe göre bilgisayarda dijital verileri görselleştiren (EXCEL ya da NUMBERS) gibi uygulamalar.

Aşağıdaki aşamaları bir düzene oturtarak kilo vermek istediğiniz süre zarfında çok düzenli bir kayıt tutma çalışması gerçekleştirilir ve disiplinli hareket edilirse kilo vermenin ne kadar kolay olduğuna şahit olacak ve kilo vermenin psikolojik sorunlarını aşarak en başta çok büyük umutsuzluğa sebep olan bu psikolojik engel aşılacaktır. Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler İle sizlerde güzel kilolar verebilirsiniz.

  1. Diyetinizi ve spor zamanlarınızı belirleyin ve bir düzen oluşturun (gerekirse takvim/telefon uygulamaları aracılığıyla)
  2. Her spor öncesi ve sonrası (örneğin her ay/hafta) vücut boy kilo ölçümü yapın ve mutlaka kaydedin. Akşamları mutlaka saat 18:00 civarı tartılın.
  3. Her yemek öncesi yemeğinizi belirleyip her yemek sonrası mutlaka deftere not edin. ve yediklerinizin kalorilerine göre bir sonraki yemeği değerlendirin. Ama mutlaka kalori sayımı yapın ve yediklerinizin her öğün 1/3′ ü protein, 1/3 karbonhidrat ve 1/3 sebze ve meyve olacak şekilde düzenleyin.
  4. İsteğe göre bu veriler bilgisayardaki programlar aracılığıyla yansıtılabilir.

Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Motivasyon sağlaması için her haftanın ve ayın sonunda ne kadar kalori, yağ oranı ya da kilo kaybettiğinize bakabilirsiniz. İsteğe göre vücut fotoğrafları çekilip bir albüm oluşturulabilir. Bu veri kayıtlarının sayesinde yaptığınız sporun, verdiğiniz kalorilerin ne kadarda işe yaradığını göreceksiniz.

Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler
Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Güncel Haberci ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!