Ana Sayfa Genel Hizmet Sektöründe Lojistik

Hizmet Sektöründe Lojistik

930
0
Paylaş
Hizmet Sektöründe Lojistik
Hizmet Sektöründe Lojistik

Üretici ve tüketicilerin ihtiyaçlarını cevaplamak adına, ticari olarak hizmet veren ve karşılığında gelir elde edilen sektörlerin tamamına Hizmet sektörü denir. Bir ürünün üretiminin gerçekleşmesinden tüketiciye servis edilene kadar (nakliye, dağıtım, gümrükleme ) olan tüm süreçleri içine alan hizmete Lojistik denir. Çok büyük tedarik zincirine verilen addır. Hizmet Sektöründe Lojistik Lojistiğin kökeni Yunancaya dayanmaktadır. Önce askeri alanda kullanılmaya başlanmıştır. Yunan, Roma ve Bizans döneminde ihtiyaçları tedarik eden, dağıtan Logistikas adı verilen subaylar bulunurmuş.

Hizmet Sektöründe Lojistik

Daha sonraki zamanlarda Lojistik hizmet sektörü çatısı altında çok geniş bir alana sahip olmuştur.

 

Hizmet Sektöründe Yer Alan Bazı İş Kolları

 

            – Toplu Taşıma Hizmetleri

            – Restoranlar

            – Kamu Kurumlarının Hepsi

            – Oteller

            – Cafeler

            -Hastaneler

Hizmet sektörü insan gücüne dayalı bir sistemdir. Ortaya çıkan her türlü ihtiyacı karşılamak içinse Lojistik desteğine her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.

 Hizmet Sektöründe Lojistiğin Önemi Nedir?

Günlük yaşantıda dahil olmak üzere bir yerden başka bir yere gitme ihtiyacından ulaştırma sektörüne talep artmıştır. Ticari alanda da son yıllarda özellikle ithalat ve ihracatın artması ile ortaya çıkan rekabet ortamından en çok lojistik şirketler fayda sağlamıştır.

Ticari malların üreticiden tüketiciye ulaşana kadar güvenilir, işin ehli ve en ekonomik lojistik firmaları tercih edilmektedir. Dolayısıyla Lojistik hizmet sektörünün can damarı haline gelmiştir.

Türkiye stratejik konumu yönünden Lojistik sektöründe güçlüdür. Türkiye den uçakla 4 saate ulaşım sağlanabilen toplam 56 ülke bulunmaktadır. Hizmet Sektöründe Lojistik Bu Ülkelerde yaklaşık 1.5 milyar insan yaşadığı ve dünya ithalatının da yarısına yakını bu bölgede yapıldığı düşünüldüğünde; stratejik konum dolayısıyla hizmet sektöründe lojistiğin ekonomiye katkısı oldukça yüksektir.

Kara yolu, Hava yolu, Deniz yolu, Demir yolu olmak üzere lojistikte kendi içinde ayrılır. Hizmet sektöründe lojistik bir köktür.  Hizmet Sektöründe Lojistiğin Önemi Nedir? Faaliyet kollarına ayrılır. Teknoloji yükseldikçe ihtiyaç artar ve tüketim arttıkça da üretmek, tedarik etmek için de lojistik olmazsa olmazdır. Ülke ekonomisi açısından Hizmet sektörünü geliştirebilmek, büyük bir kazanım elde etmek demektir.