Çocuklarda Demir Eksikliğini Önlemenin Yolları

Çocuklarda Demir Eksikliğini Önlemenin Yolları
Çocuklarda Demir Eksikliğini Önlemenin Yolları
Abone Ol
Daha Fazla

Gelişmekte olan birçok ülkede demir eksiliği anemisi çok sık görülmektedir. Çocuklarda Demir Eksikliğini Önlemenin Yolları Demir, insan vücudundaki dokulara ve hücrelere oksijen taşımakla görevli olan hemoglobini oluşturur. Hayati önemi bulunan beyin, kalp gibi organlara, kaslara ve dokulara yeterli miktarda oksijen ulaşamaz ise kişide davranış sorunları, kilo alamama, büyümenin duraklaması gibi sorunlar görülmektedir. Henüz çocuk sahibi olmamış kişiler için bu yazımızda demir eksikliğinin görülmemesi için neler yapılabileceğini açıklayacağız.

Çocuklarda Demir Eksikliğini Önlemenin Yolları

İyi Beslenme Çok Önemli Bebeklerin, ilk 6 ve 7 ayında demir ihtiyacını siz karşılarsınız. Bunun için hamileyken demir açısından zengin gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca, demir eksikliği probleminiz varsa, bunun tedavisini ihmal etmeyin.

Kordon Kanının Sıvazlanması Doğumunuzdan önce, doktorunuzla konuşup, mümkün olması durumunda bebek doğduğu zaman göbek bağının yaklaşık bir ya da iki dakika süren pulpasyon sonrasında kesilmesini istediğinizi söyleyin. Çocuklarda Demir Eksikliğini Önlemenin Yolları Bu şekilde bebeğinizin, daha çok kök hücre aktarımı sonrasında demir eksikliği görme ihtimali azalmış olur.

Bebeğinizin Beslenmesi Son Derece Önemli  Kırmızı et, tavuk ve dana ciğeri demir açısından oldukça zengin besinlerdir. İnsan vücudunun yararlanacağı demirin en temel kaynağı hayvanlardır, bunu unutmayın. Bebeğinizin 7. Ayından itibaren mutlaka her gün bir kırmızı et eklemelisiniz. Bunu takiben, 8. Aydan sonrasında tavuk, 9. Aydan sonrasında ise çeşitli balık türleri verebilirsiniz.

Çocuklarda Demir Eksikliği Neden Olur

Aşırı Sıvı Alımına Dikkat Edin Bebeklerin biberon ile beslenmesi, sıvı tüketiminin kontrolünü zorlaştırabilir. Bebeğiniz çok miktarda sıvı tüketirse, iştahsızlık başlar ve bu da demir eksikliği sorununa yol açabilir. Bebeğinize biberon ile vereceğiniz şey süt ve su olmalıdır. Herhangi meyve suları, inek sütü gibi ürünlerin bebeğiniz 1 yaşını doldurmadan önce vermeyin. Son olarak bebeğinize çay veya kahve vermemeye dikkat edin. Bu tür içecekler vücuttaki demir depolarında olumsuz bir etki yaratır. Bebeğinizin yiyecekler ile aldığı vitaminlerin emilimini azaltır ve bu da demir eksikliği sorununu ortaya çıkarabilir.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Güncel Haberci ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!